בניית ממד: המידע המלא

ממ"ד בדרך כלל נבנה בתוך דירה, ומספק הגנה מפני פגיעה של טילים, פצצות ואירועי חירום אחרים. עם זאת, בחלק מהמקרים לא ניתן לבנות ממדים בתוך דירות, מה שעשוי לחייב מציאת פתרונות אחרים. רגע לפני בניית ממדים, הנה מה שחשוב לדעת בנושא, המשיכו לקרוא.

השלבים הראשונים לבניית ממ"ד

בניית ממ"ד דורשת אישורים והיתרים מהרשות המקומית ומאת פיקוד העורף, כאשר התהליך כולל את השלבים המוגדרים ע"פ אותן הנחיות פקע"ר. ברוב המקרים, הדרישות והשלבים לבניית הממ"ד יהיו, בראש ובראשונה, קבלת אישורים והיתרי בנייה. יש להגיש בקשה לקבלת אישור בנייה ממ"ד באתר של פיקוד העורף, בעוד כי קבלת היתר בנייה מהרשות המקומית יהיה תלוי באישור פקע"ר. יש להגיש בקשה להיתר בנייה לרשות המקומית בנפרד, מכיוון שפקע"ר והרשות המקומית הם 2 גופים שונים העוסקים בהיתרים אחרים. בנוסף, בניית ממד מחייבת את קבלת ההסכמה מאת 61% מדיירי הבניין המשותף. אם אתם מתגוררים בבית פרטי, כמובן שהחוקיות הכרוכה בהשגת אישור השכנים אינה רלוונטית לגביכם.

casually-dressed-unrecognizable-couple-hugging-posing-with-paper-cutout-house

מהן הדרישות לבניית ממ"ד תקני?

פיקוד העורף קובע תקנים ברורים לבניית ממ"ד תקני, אך התקנות האלו עתידות להשתנות בהתאם לאזור שבו אתם מתגוררים. תושבי קו העימות ותושבים אשר מתגוררים עד 40 ק"מ מקווי הגבול של ישראל, נדרשים בתקנות בניית ממ"ד אחרות ומחמירות יותר. באופן כללי, הדרישות העיקריות הן:

  • שטח הממ"ד: שטח הממ"ד כמעט תמיד נדרש להיות לפחות 9 מ"ר נטו, אבל במקרים רבים אנשים בוחרים להציב ממ"ד נייד קטנים יותר (הם לא תמיד תקניים).
  • עובי הקירות: עובי הקירות המינימלי של הממ"ד הוא 30 ס"מ, ועם זאת, תושבי קו העימות עשויים להידרש לבניית ממ"ד עם קירות בעובי של 40 ס"מ.
  • עובי הרצפה: עובי הרצפה המינימלי של הממ"ד הוא 20 ס"מ, ויש לציין כי רצפת הממ"ד צריכה להיות עשויה בטון כשם שהקירות והתקרה עשויים בטון. גם בדרישה זו, תושבי קו העימות עשויים להידרש לבניית ממדים עם רצפות עבות יותר.
  • עובי התקרה: עובי התקרה המינימלי של הממ"ד הוא 30 ס"מ, אך תושבי קו העימות עשויים להידרש לתקרות עבות יותר.
  • דלת הדף: דלת הדף של הממ"ד חייבת להיות עשויה משכבות של פלדה, כאשר דלתות אלו אמורות גם לספוג רסיסים.
  • חלון הדף: חלון הדף של ממ"ד חייב להיות קטן מ-1.21 מ"ר, אם כי בממדים מסוימים ההוראה תהיה להתקין חלון בגודל של 8% משטח הרצפה.
  • תשתיות ומערכות נוספות: מלבד הדרישות שלעיל, פיקוד העורף מגדירים את סוגי מערכות סינון האוויר שאמורות להיות מותקנות בממדים, כמו גם הנחיות נוספות לגבי תשתיות חשמל, צנרת, תאורה ועוד.

 

דגשים חשובים לבניית הממ"ד

אם אתם מחפשים מידע לגבי בניית ממד מחיר, או שמא אתם מחפשים קבלן מורשה, הטיפ הנכון הוא להתחיל עם קבלת מספר הצעות מחירים שונות. כאשר אתם מקבלים את הצעות המחירים, השתדלו במקביל להתייעץ עם בעל מקצוע מוסמך. בניית ממ"ד היא עבודה מורכבת שדורשת ידע וניסיון. לכן, מומלץ להתייעץ עם בעל מקצוע מוסמך, כגון אדריכל או קבלן, לפני תחילת הבנייה. בתוך כך, יהיה חשוב גם להקפיד לוודא שאותו בעל מקצוע הינו מורשה פיקוד העורף לבניית חדרי ממד. נוסף על כך, הגימור של הממ"ד הוא פרט שאנשים לעיתים נוטים לשכוח ממנו. הממ"ד, בסופו של דבר, הוא חדר שבו אתם עשויים לבלות שעות ארוכות במקרה חירום. לכן, מומלץ להשקיע בגימור נעים ונוח, שיהפוך את השהייה בממ"ד לנעימה יותר.

האם בניית הממד בחצר אפשרית?

לגבי בניית ממד בחצר, חשוב להבין שהמקום הכי טבעי עבור חדרי ממ"ד הוא בתוך הדירות עצמן, לכן המרחבים האלו נקראים "מרחב מוגן דירתי". במילים אחרות, בניית ממד בחצר אינה מומלצת ואינה נחשבת תקנית על פי הנחיות פיקוד העורף. אבל, וזה אבל קריטי, לעיתים אין את האפשרות או היכולת הכלכלית לבנות ממ"ד בתוך הבית. במקרים אלו, בדרך כלל יהיה מומלץ לבחור בפתרונות אחרים כמו למשל ממ"ד נייד. ממדים ניידים מציעים רמת הגנה טובה, אך חלקם אינם מאושרים על ידי פיקוד העורף לשעת חירום. בסופו של דבר, עדיף להתמגן באמצעות ממד נייד או מיגונית מאשר לא להתמגן בכלל, ככה שזה נתון להחלטתכם.

עלות בניית ממ"ד

עלות בניית ממ"ד משתנה בהתאם לגודל הממ"ד, אבל בהחלט לא רק. בעוד שגודל הממ"ד הינו אחד הפקטורים החשובים בקביעת המחיר שלו, גם סוגי החומרים המשמשים לבנייה והמיקום של הממ"ד משליכים על מחיר הבנייה בפועל. באופן די כללי, עלות בניית ממ"ד יכולה לנוע בין 100,000 – 150,000 ₪, אם כי טווח המחירים הזה דינאמי ומשתנה בהתאם לצרכים והדרישות השונות של פקע"ר. בהקשר הזה של מחיר בניית ממ"ד, חשוב גם לקחת בחשבון שהמדינה מעניקה מענקים לתושבי קו העימות המתגוררים בקרבת קו הגבול של ישראל. התנאים לקבלת המענק משתנים בהתאם לגודל הממ"ד, הקרבה שלכם לקווי העימות ועוד.

לסיכום, כמה כסף כדאי להשקיע על בניית ממ"ד?

בשורה התחתונה, בניית ממ"ד היא השקעה חשובה בכמה היבטים שונים. הביטחון שלכם ושל משפחתכם הוא הדבר הראשון והחשוב ביותר, אבל זכרו גם שערך הנכס שלכם אוטומטית עולה מעלה כאשר מוסיפים ממ"ד לבית. על ידי עמידה בדרישות של פיקוד העורף, תוכלו להבטיח שהממ"ד שלכם יהיה תקני ויעיל ויסייע לכם להגן על עצמכם במקרה חירום, אבל גם יהפוך את הדירה שלכם לבעלת ערך גבוה יותר. זו הסיבה לכך שחשוב לבנות את הממ"ד בצורה תקנית ובהתאם להנחיות פקע"ר, הן ברמה הביטחונית והן ברמה הכלכלית. בממוצע, בניית ממ"ד עשויה לעלות בין כ-100,000 – 150,000 ₪, אך הטווח הזה משתנה בין מקרה למקרה.

real-estate-family-concept-closeup-couple-hands-holding-paper-house

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב צרו איתנו קשר

עידן מיגון

עידן מיגון מספקים פתרונות חדשניים למיגון מבנים, המקנים הגנה מירבית וביטחון. החברה מתמקדת בבניית מיגוניות וממדים ניידים, מיגון חדרים קיימים, בניית ממדים בבתים ובניינים ובפתרונות מיגון נוספים המגנים מפני איומים שונים.

אז מה היה לנו בכתבה:

צרו איתנו קשר